Rajhrad
25.6.2018
Převážně oblačno
Převážně oblačno
12°C
Odpovídá teplotě: 13°C
Aktuální tlak: 1020 mb
Vlhkost: 81%
Rychlost větru: 0 m/s SSZ
Nárazový vítr: 0 m/s
UV-Index: 0
Východ slunce: 04:50
Západ slunce: 21:02
 
Dnes<div id="zpetny_odkaz" style="visibility: hidden;width:1px;height:1px"><a href="http://phgame.cz">PHGame.cz</a></div>
  • Pondělí 25. června 2018
  • Svátek má Ivan
  • Zítra má svátek Adriana
  • Je sudý týden
  • Je 26. týden

Město Rajhrad

VÍTEJTE VE STAROSLAVNÉM RAJHRADĚ


Město Rajhrad je jedinečné svým názvem, polohou, historií, velkomoravským hradištěm, dvěma kláštery, Památníkem písemnictví na Moravě, Hospicem sv. Josefa, výtečnými kuchyněmi a pohostinností zdejších restaurací a v neposlední řadě také lidmi, kteří v něm žijí. Místní jméno Rajhrad, které domácí vyslovují „Réhrad“, pochází z obecného pojmenování „rajský hrad“ ve smyslu pěkný či silný hrad. Staří Slované si takto hezky nazvali již v 8. či 9. století své opevněné sídlo, chráněné spletitým řečištěm mnoha ramen řeky Svratky, hustými lužními lesy a bažinami.

Poloha Rajhradu byla výhodná pro jeho obyvatele před stovkami let a je i dnes. Od pradávna leželo velkomoravské hradiště, pak trhová ves a posléze městečko Rajhrad na křižovatce významných obchodních cest a během věků bylo přirozeným správním i hospodářským centrem. V současnosti je velmi příjemná blízkost a jednoduchá dostupnost metropole Moravy města Brna, kde většina Rajhradských studuje a pracuje.

Rajhrad, ve kterém žije přes tři tisíce obyvatel, se velmi rychle rozrůstá. Zdejší lidé, vybavení nebývalým smyslem pro humor, se sdružují v mnoha aktivních spolcích, jejichž činnost daleko přesahuje hranice města, např. místní fotbalisté v RAFK, šermíři v Asmodeus, šachisté v TJ Sokol, sdružení maminek v Kalamajce, zpěváci v Rajhradském pěveckém sboru při farnosti, biliárdisté v TJ Orel, mnohostranní sportovci ve SPRS a nenahraditelná je Záchranná stanice dravých ptáků. Volení zástupci města v čele se starostou Františkem Ondráčkem mají velkou snahu vytvořit z Rajhradu příjemné místo pro bydlení, podnikání i odpočinek.

Cílem většiny návštěvníků a poutníků v Rajhradě je benediktinský klášter, který je nejstarším klášterem na Moravě a náleží k nejvýznamnějším moravským památkám. Rajhrad nabízí také další zajímavá místa našeho města a jeho bezprostředního okolí. Poznejte klášter sester Těšitelek Božského Srdce Ježíšova s jeho dramatickou historií i nevšední současností, vstupte na hřbitov, kde odpočívají nejvýznamnější osobnosti moravské historiografie a představení obou rajhradských klášterů, rozhlédněte se po starodávném městečku v nejstarší části města či obdivujte osudy dvakrát zaniklé a přece žijící vsi Čeladice. Také obě rajhradská vodní díla mlýn a pila v sobě nesou téměř tisíciletou stopu života obyčejných lidí v této od dávnověku osídlené lokalitě. Kostel Povýšení sv. Kříže a Základní škola TGM vypovídají o duchovním životě a vzdělávání v našem městě a Památník generála Kozyra je o jedné neuvěřitelné tragédii v poslední světové válce.

Město Rajhrad se postupně stává známou odpočinkovou zónou jižně od Brna. Jeho katastr je protkán pěšími cestami a cyklistickými stezkami, má nádherné okolí s mnoha zahradami, sady, vinohrady a oborami, s úchvatnými pohledy do daleké rovinaté krajiny s hektary úhledně obdělaných polí, napřímenou řekou Svratkou a klikatými mlýnskými náhony, totiž krajiny po pět tisíc let kultivované člověkem.