Rajhrad
25.6.2018
Převážně oblačno
Převážně oblačno
12°C
Odpovídá teplotě: 13°C
Aktuální tlak: 1020 mb
Vlhkost: 81%
Rychlost větru: 0 m/s SSZ
Nárazový vítr: 0 m/s
UV-Index: 0
Východ slunce: 04:50
Západ slunce: 21:02
 
Dnes<div id="zpetny_odkaz" style="visibility: hidden;width:1px;height:1px"><a href="http://phgame.cz">PHGame.cz</a></div>
  • Pondělí 25. června 2018
  • Svátek má Ivan
  • Zítra má svátek Adriana
  • Je sudý týden
  • Je 26. týden

klasterpilaOLYMPUS DIGITAL CAMERA

celadicemesteckokostel

OLYMPUS DIGITAL CAMERAkozyrPamátník T.G.M

VÍTEJTE VE STAROSLAVNÉM RAJHRADĚ


Město Rajhrad je jedinečné svým názvem, polohou, historií, velkomoravským hradištěm, dvěma kláštery, Památníkem písemnictví na Moravě, Hospicem sv. Josefa, výtečnými kuchyněmi a pohostinností zdejších restaurací a v neposlední řadě také lidmi, kteří v něm žijí. Místní jméno Rajhrad, které domácí vyslovují „Réhrad“, pochází z obecného pojmenování „rajský hrad“ ve smyslu pěkný či silný hrad. Staří Slované si takto hezky nazvali již v 8. či 9. století své opevněné sídlo, chráněné spletitým řečištěm mnoha ramen řeky Svratky, hustými lužními lesy a bažinami.

Poloha Rajhradu byla výhodná pro jeho obyvatele před stovkami let a je i dnes. Od pradávna leželo velkomoravské hradiště, pak trhová ves a posléze městečko Rajhrad na křižovatce významných obchodních cest a během věků bylo přirozeným správním i hospodářským centrem. V současnosti je velmi příjemná blízkost a jednoduchá dostupnost metropole Moravy města Brna, kde většina Rajhradských studuje a pracuje.

Rajhrad, ve kterém žije přes tři tisíce obyvatel, se velmi rychle rozrůstá. Zdejší lidé, vybavení nebývalým smyslem pro humor, se sdružují v mnoha aktivních spolcích, jejichž činnost daleko přesahuje hranice města, např. místní fotbalisté v RAFK, šermíři v Asmodeus, oddíly TJ Sokol, vodáci V.O.R., zpěváci v Rajhradském pěveckém sboru při farnosti, biliárdisté v TJ Orel, mnohostranní sportovci ve SPRS,  a jiné volnočasové společenství, která se podílejí na pořádání kulturních akcí v Rajhradě. Nenahraditelná je Záchranná stanice dravých ptáků. Volení zástupci města v čele se starostou Františkem Ondráčkem mají velkou snahu vytvořit z Rajhradu příjemné místo pro bydlení, podnikání i odpočinek.

Cílem většiny návštěvníků a poutníků v Rajhradě je benediktinský klášter, který je nejstarším klášterem na Moravě a náleží k nejvýznamnějším moravským památkám. Rajhrad nabízí také další zajímavá místa našeho města a jeho bezprostředního okolí. Poznejte klášter sester Těšitelek Božského Srdce Ježíšova s jeho dramatickou historií i nevšední současností, vstupte na hřbitov, kde odpočívají nejvýznamnější osobnosti moravské historiografie a představení obou rajhradských klášterů, rozhlédněte se po starodávném městečku v nejstarší části města či obdivujte osudy dvakrát zaniklé a přece žijící vsi Čeladice. Také obě rajhradská vodní díla mlýn a pila v sobě nesou téměř tisíciletou stopu života obyčejných lidí v této od dávnověku osídlené lokalitě. Kostel Povýšení sv. Kříže a Základní škola TGM vypovídají o duchovním životě a vzdělávání v našem městě a Památník generála Kozyra je o jedné neuvěřitelné tragédii v poslední světové válce.

Město Rajhrad se postupně stává známou odpočinkovou zónou jižně od Brna. Jeho katastr je protkán pěšími cestami a cyklistickými stezkami, má nádherné okolí s mnoha zahradami, sady, vinohrady a oborami, s úchvatnými pohledy do daleké rovinaté krajiny s hektary úhledně obdělaných polí, napřímenou řekou Svratkou a klikatými mlýnskými náhony, totiž krajiny po pět tisíc let kultivované člověkem.

Město Rajhrad každoročně pořádá kulturní akce, které jsou založeny na tradiční lidové zábavě:
Masopust, Babské hody, Rajhradské hody, Svatomartinské slavnosti.

Ke koupi je KNIHA O RAJHRADĚ, informace zde

ČT – Toulavá kamera – 29.9.2013

ČT – Chcete mě – 1.3.2015

ČT – Počesku – 25.4.2001

ČT – Kvarteto – 14.10.2015

ČT – diecézní archiv v Rajhradě – 11.10.2015

image description

 

1. Benediktinské opatství
2. Torzo staré pily
3. Rajhradský mlýn „Strumen“
4. Pitrův most
5. Památky na Městečku a sochy T. G. Masaryka
6. Farní kostel Povýšení sv. Kříže
7. Klášter sester Těšitelek BSJ
8. Nádraží a první jízda vlakem v roce 1838
9. Památník generála Kozyra